14 S 06 W 34.01: over Williams Creek
Fair Condition20 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Benton |
| Location | 0.9 Miles S Of HWY 34 (mp |
| Carries | 14 S 06 W 34.01: |
| Crosses | Williams Creek |
| Coordinates | 44.30510, -123.47208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 53.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1404045 |