38 S 06 W 18.00: over White Creek
Good Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 6.1 Miles E Of HWY 199 (m |
| Carries | 38 S 06 W 18.00: |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 42.24194, -123.47944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 38.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1404357 |