35 S 09 W 14.00: over North Fork Silver Creek
Good Condition22 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 9.5 Miles W Of Merlin-gal |
| Carries | 35 S 09 W 14.00: |
| Crosses | North Fork Silver Creek |
| Coordinates | 42.53306, -123.73194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 32.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1404379 |