29 S 03 W 16.00: over Weaver Creek
Good Condition22 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 0.5 Miles N Of S Myrtke C |
| Carries | 29 S 03 W 16.00: |
| Crosses | Weaver Creek |
| Coordinates | 43.05222, -123.06750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1405024 |