30 S 06 W 35.01: over Russell Creek
Fair Condition23 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 2.4 Miles W Of I-5 (exit |
| Carries | 30 S 06 W 35.01: |
| Crosses | Russell Creek |
| Coordinates | 42.91150, -123.38290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 49.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1405025 |