29 S 08 W 02.00: over Suicide Creek
Fair Condition23 years old25 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 0.15 Miles N Of HWY 42 (m |
| Carries | 29 S 08 W 02.00: |
| Crosses | Suicide Creek |
| Coordinates | 43.07333, -123.60139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 81 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1405026 |