26 S 02 W 17.00: over Honey Creek
Good Condition20 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | HWY 138 (mp 25.6) 0.25 M |
| Carries | 26 S 02 W 17.00: |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 43.30822, -122.95155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 29.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1405045 |