28 S 04 W 28.00: over Lee Creek
Fair Condition22 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 8.7 Miles NE Of Myrtle CR |
| Carries | 28 S 04 W 28.00: |
| Crosses | Lee Creek |
| Coordinates | 43.11417, -123.16917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1405097 |