W Fork Trail CR RD over West Fork Trail Creek
Fair Condition62 years old7,400 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 0.39 Milepost |
| Carries | W Fork Trail CR RD |
| Crosses | West Fork Trail Creek |
| Coordinates | 42.67882, -122.84600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 177.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,400 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09272 820 00039 |