Deady Intx over I-5 (hwy 001)
Fair Condition61 years old2,279 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 01.8mi S Of Sutherlin Ncl |
| Carries | Deady Intx |
| Crosses | I-5 (hwy 001) |
| Coordinates | 43.36775, -123.33041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 640.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,279 (2022) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09285 001C13514 |