I-84 (hwy 002) EB over Three Mile Canyon East
Good Condition62 years old7,162 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Morrow |
| Location | 046 Mi E Heppner Jct |
| Carries | I-84 (hwy 002) EB |
| Crosses | Three Mile Canyon East |
| Coordinates | 45.80890, -119.95450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 752.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,162 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09307A002 15175 |