Or 42 (hwy 035) over Coquille River Middle Fk
Fair Condition50 years old2,879 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 3.7 Mi E Of County Line |
| Carries | Or 42 (hwy 035) |
| Crosses | Coquille River Middle Fk |
| Coordinates | 42.97254, -123.75303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.1 ft (73.8 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 1158.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,879 (2022) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09311 035 04863 |