US 395 (hwy 054) over I-84 (hwy 6)
Fair Condition58 years old9,887 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 11.5 Mi. E. Morrow Co LN |
| Carries | US 395 (hwy 054) |
| Crosses | I-84 (hwy 6) |
| Coordinates | 45.76291, -119.20401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 419.9 ft (128 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 2,304 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,887 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09314 054 01256 |