I-5 (hwy 1) over Victory BLVD
Fair Condition62 years old92,471 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 1.7 Mi S Of Interstate Br |
| Carries | I-5 (hwy 1) |
| Crosses | Victory BLVD |
| Coordinates | 45.59496, -122.68407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Area | 2125.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,471 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09316A001 30670 |