Punch Bowl RD #505 over West Fork Hood River
Fair Condition61 years old164 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Hood River |
| Location | 01.43 NW HWY 281-dee Mill |
| Carries | Punch Bowl RD #505 |
| Crosses | West Fork Hood River |
| Coordinates | 45.60010, -121.63605 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 750.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 164 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09330 505 00119 |