Maxfield CR RD over Maxfield Creek
Fair Condition62 years old670 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Benton |
| Location | 0143 Mi E Of Highway 223 |
| Carries | Maxfield CR RD |
| Crosses | Maxfield Creek |
| Coordinates | 44.69581, -123.40413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 173.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 670 (2021) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09342 000 |