US 26 (hwy 047) EB over Cedar Hills BLVD
Fair Condition60 years old144,211 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 6.2 Mi W Of Portland Cc |
| Carries | US 26 (hwy 047) EB |
| Crosses | Cedar Hills BLVD |
| Coordinates | 45.51391, -122.79392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 173.6 ft (52.9 m) |
| Deck Area | 3158.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144,211 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09345 047 06834 |