Azalea Int over I-5 (hwy 001)
Good Condition61 years old357 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 09.8 Mi S Of Canyonville |
| Carries | Azalea Int |
| Crosses | I-5 (hwy 001) |
| Coordinates | 42.79929, -123.25436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 911.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 357 (2022) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09346 001C 8812 |