Delta HWY (co Rd) over HWY 069
Fair Condition61 years old39,172 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 02.7 W Jct HWY 001 |
| Carries | Delta HWY (co Rd) |
| Crosses | HWY 069 |
| Coordinates | 44.09159, -123.09919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 1042.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,172 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09358 069 01005 |