Us101(hwy009) over Floras Creek
Fair Condition59 years old5,056 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Curry |
| Location | 03.0 Mi S Coos-cury Line |
| Carries | Us101(hwy009) |
| Crosses | Floras Creek |
| Coordinates | 42.91608, -124.45223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 431.1 ft (131.4 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1524.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,056 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09370 009 28850 |