I-5 (hwy 001) Con over W Fork Canyon Ck
Good Condition61 years old57 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 02.0 Mi S Of Canyonville |
| Carries | I-5 (hwy 001) Con |
| Crosses | W Fork Canyon Ck |
| Coordinates | 42.89636, -123.24996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 253.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09374 001C09596 |