Or 224 (hwy 171) over HWY 68 (or 213)
Fair Condition61 years old35,204 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 0.19 Mi W Of HWY 64 |
| Carries | Or 224 (hwy 171) |
| Crosses | HWY 68 (or 213) |
| Coordinates | 45.42180, -122.57630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1722.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,204 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09386 171 00389 |