County RD 572 over Antelope Creek
Fair Condition61 years old290 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 0.38 Milepost |
| Carries | County RD 572 |
| Crosses | Antelope Creek |
| Coordinates | 42.42199, -122.74980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 307.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09389 572 00038 |