US 26 (hwy 047) over Rigid Frame Oxing 18th
Fair Condition58 years old11,496 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 0.8 Mi W Of Portland Cc |
| Carries | US 26 (hwy 047) |
| Crosses | Rigid Frame Oxing 18th |
| Coordinates | 45.51532, -122.69381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 159.8 ft (48.7 m) |
| Deck Area | 696.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,496 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09392 047 07370 |