Us101 (hwy 9) over Cape Perpetua
Fair Condition63 years old2,862 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lincoln |
| Location | 012 Mi N Lane Co LN |
| Carries | Us101 (hwy 9) |
| Crosses | Cape Perpetua |
| Coordinates | 44.28870, -124.11270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,862 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09404 009 16648 |