Boyd Acres Road over North Unit Main Canal
Fair Condition61 years old10,864 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Deschutes |
| Location | 003 Mi N Of Studio Road |
| Carries | Boyd Acres Road |
| Crosses | North Unit Main Canal |
| Coordinates | 44.08097, -121.29541 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 224.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,864 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09409 D05 00025 |