Or 34 (hwy 210) over Calapooia Overflow
Fair Condition55 years old29,513 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Linn |
| Location | 059 Mi E Corvallis |
| Carries | Or 34 (hwy 210) |
| Crosses | Calapooia Overflow |
| Coordinates | 44.56205, -123.14269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Area | 1049.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,513 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09414 210 00591 |