Echo Meadows Road over I-84 (hwy 6 Mp 187.24)
Good Condition59 years old1,196 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 099 Mi E Morrow Co LN |
| Carries | Echo Meadows Road |
| Crosses | I-84 (hwy 6 Mp 187.24) |
| Coordinates | 45.76842, -119.23595 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 289.0 ft (88.1 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 863.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,196 (2010) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09422 006 18724 |