County RD 1015 over Clear CR (slaughter Rd)
Good Condition61 years old136 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 010 Mi N Jct State 414 |
| Carries | County RD 1015 |
| Crosses | Clear CR (slaughter Rd) |
| Coordinates | 44.89185, -117.10413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 202.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09436 101500102 |