County RD 890 over Evans Cr/minthorne Rd.
Fair Condition61 years old1,720 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 0.29 Milepost |
| Carries | County RD 890 |
| Crosses | Evans Cr/minthorne Rd. |
| Coordinates | 42.52035, -123.17127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 615.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,720 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09442 890 00029 |