County RD 13 over Lone Pine/middle Creek
Fair Condition61 years old104 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Coos |
| Location | 010 Mile W Of Cheely CR P |
| Carries | County RD 13 |
| Crosses | Lone Pine/middle Creek |
| Coordinates | 43.17697, -124.01582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 662.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09445 001300645 |