Garrod Drive over State Route 113
Fair Condition52 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 03-yol-113-r0.08 |
| Carries | Garrod Drive |
| Crosses | State Route 113 |
| Coordinates | 38.53206, -121.76900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 224.4 ft (68.4 m) |
| Max Span | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 1039.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22 0175 |