HWY 293 over Antelope Creek
Good Condition60 years old239 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 031 Mi S HWY 4 Jct |
| Carries | HWY 293 |
| Crosses | Antelope Creek |
| Coordinates | 44.84520, -120.89842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 271.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 239 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09452 293 00310 |