HWY 69 over Uprr
Good Condition59 years old25,593 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 00.8 N W 11 TH AVE Jct |
| Carries | HWY 69 |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 44.06005, -123.17364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 295.3 ft (90 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1,035 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,593 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09460 069 00392 |