Us101 (hwy 9) over Salmon River
Fair Condition66 years old4,217 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lincoln |
| Location | 005 Mi N HWY 9 Jct |
| Carries | Us101 (hwy 9) |
| Crosses | Salmon River |
| Coordinates | 45.02427, -123.96762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 554.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,217 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09463 009 10470 |