Three Creeks Road over Whychus Creek
Good Condition58 years old549 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Deschutes |
| Location | 0.4 Mi South Of HWY 20 |
| Carries | Three Creeks Road |
| Crosses | Whychus Creek |
| Coordinates | 44.28522, -121.54998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 151.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 549 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09469 A14 00042 |