Or 126 (hwy 215) over Mckenzie River
Fair Condition67 years old1,651 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Linn |
| Location | 04.6 Mi S HWY 16 Jct |
| Carries | Or 126 (hwy 215) |
| Crosses | Mckenzie River |
| Coordinates | 44.35660, -121.99499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 346.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,651 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09473 215 00464 |