Or 126 (hwy 215) over Lost Creek
Fair Condition65 years old1,701 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 062 Mi S Lane Linn Co LN |
| Carries | Or 126 (hwy 215) |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 44.18755, -122.06212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 527.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,701 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09474 215 01920 |