I-84 (hwy 006) over South Baker I/c
Fair Condition54 years old11,836 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 023 Mi S Jct Ore 7 |
| Carries | I-84 (hwy 006) |
| Crosses | South Baker I/c |
| Coordinates | 44.74910, -117.80630 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 243.1 ft (74.1 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Area | 2311.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,836 (2022) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09516 006 30653 |