Conn 2 (hwy 6) over I-84 (ordnance I/c)
Good Condition59 years old994 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 10.4 Mi E Jct US 730 |
| Carries | Conn 2 (hwy 6) |
| Crosses | I-84 (ordnance I/c) |
| Coordinates | 45.80018, -119.42200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1004.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 994 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09539 006C17798 |