Or 207 (hwy 333) over HWY 6 (hermiston I/c)
Good Condition59 years old2,013 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 12.8 Mi. N. Morrow Co. LN |
| Carries | Or 207 (hwy 333) |
| Crosses | HWY 6 (hermiston I/c) |
| Coordinates | 45.78347, -119.32395 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1082.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,013 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09541 333 01250 |