Or 224 (hwy 171) over Uprr
Fair Condition58 years old29,691 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 0.5 Mi N Of Milwaukie Cc |
| Carries | Or 224 (hwy 171) |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 45.44874, -122.63649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Area | 1852.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,691 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09554 171 00038 |