HWY 064 over Columbia River
Fair Condition44 years old148,936 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | At Ore-wash Line |
| Carries | HWY 064 |
| Crosses | Columbia River |
| Coordinates | 45.59170, -122.54779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 7434.1 ft (2265.9 m) |
| Max Span | 600.1 ft (182.9 m) |
| Deck Width | 150.6 ft (45.9 m) |
| Deck Area | 104004.8 sq m |
| Main Spans | 23 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 148,936 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09555 064 02632 |