Us101(hwy009) over Ranch RD
Good Condition60 years old10,845 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 01.6 Mi S HWY 045 Jct |
| Carries | Us101(hwy009) |
| Crosses | Ranch RD |
| Coordinates | 43.69210, -124.13300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 567 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,845 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09559 009 21323 |