County RD 866 over Powder R (hughes Ln)
Good Condition60 years old2,854 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 0.7 Mi E Jct US 30 |
| Carries | County RD 866 |
| Crosses | Powder R (hughes Ln) |
| Coordinates | 44.79610, -117.82940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 276.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,854 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09570 866 00070 |