C-690 Non-fa over Powder R (coffee Rd)
Fair Condition60 years old67 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 0.6 Mi E Jct US 30 |
| Carries | C-690 Non-fa |
| Crosses | Powder R (coffee Rd) |
| Coordinates | 44.91579, -117.92738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 219.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09571 690 00062 |