Dead Indian RD over Neil Creek
Good Condition60 years old3,421 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 0.3 Mi E Of Fap 15 Jct |
| Carries | Dead Indian RD |
| Crosses | Neil Creek |
| Coordinates | 42.18541, -122.65444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 88.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,421 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09581 722 00025 |