Longview Brdg Conn over Or 30 HWY 92
Good Condition57 years old14,324 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Columbia |
| Location | 2.7 Mi W Rainier |
| Carries | Longview Brdg Conn |
| Crosses | Or 30 HWY 92 |
| Coordinates | 46.09558, -122.96947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1025.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,324 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09591 02WC04837 |