Mohawk BLVD over Or 126 (hwy 227)
Fair Condition60 years old22,580 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 02.6 Mi E HWY 1 Jct |
| Carries | Mohawk BLVD |
| Crosses | Or 126 (hwy 227) |
| Coordinates | 44.06216, -122.99763 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 1993.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,580 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09596 227C00623 |