Ferguson Road over Coi Canal
Fair Condition50 years old2,338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Deschutes |
| Location | 0044 Mi East 15th ST |
| Carries | Ferguson Road |
| Crosses | Coi Canal |
| Coordinates | 44.02262, -121.27766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 170.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,338 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09C47AD13 00230 |